Rozpoczynamy na naszej stronie nowy cykl pn. „Architektura sakralna w obiektywie”, w ramach którego będziemy prezentować na zdjęciach piękne, zabytkowe wnętrza kościołów. Jako pierwszą przedstawiamy urokliwą świątynię znajdującą się na terenie powiatu ostrowskiego, w Andrzejewie.
Często mamy przyjemność pracować we wnętrzach pięknych, zabytkowych kościołów. Dlatego wpadliśmy na pomysł, aby co jakiś czas, w ramach cyklu „Architektura sakralna w obiektywie”, dzielić się z Wami zdjęciami wnętrz pięknych, zabytkowych kościołów, w których mieliśmy przyjemność pracować. Jako pierwszą prezentujemy budowlę znajdującą się w Andrzejewie (województwo mazowieckie, powiat ostrowski). Znajduje się tam zabytkowy kościół zbudowany w stylu gotyku nadwiślańskiego, należący do dekanatu Czyżew diecezji łomżyńskiej.

Budowla obecnej murowanej świątyni na miejscu drewnianej rozpoczęła się w 1526 roku. Prace budowlane trwały do 1605 roku. Co jest tam takiego wyjątkowego? Przede wszystkim wyposażenie świątyni, do którego (jak podaje Wikipedia) należą: ołtarz główny wykonany w 1701 roku, cztery ołtarze boczne, pochodzące z 1819 roku, dwie stare kropielnice wykonane z granitu, kielich w stylu renesansowym z końca XVI stulecia i puszka z 1620 roku, chrzcielnica z XVIII stulecia, ambona, prospekt organowy (przerobiony w 1909 roku) i feretron – z 1810 roku, obrazy znajdujące się poza ołtarzami: św. Bartłomieja z około 1730 roku, czterech ewangelistów z połowy XIX stulecia, Matki Bożej Częstochowskiej z 1878 roku, epitafia: Szymona Jabłonowskiego oraz jego kolejnych trzech małżonek i syna z około 1648 roku i Stanisława Jabłonowskiego z 1671 roku, lampka wieczna z XVII stulecia, siedem starych ornatów, kapa z 1780 roku.


Jak wam się podoba?
Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.