Kontynuujemy cykl pn. „Architektura sakralna w obiektywie”, w ramach którego prezentujemy na zdjęciach piękne, zabytkowe wnętrza kościołów. Jako kolejną przedstawiamy świątynię znajdującą się na terenie powiatu wysokomazowieckiego, w Rosochatem Kościelnem.
Często mamy przyjemność pracować we wnętrzach pięknych, zabytkowych kościołów. Co jakiś czas, w ramach cyklu „Architektura sakralna w obiektywie”, dzielimy się z Wami zdjęciami wnętrz pięknych, zabytkowych kościołów, w których mieliśmy przyjemność pracować. Jako drugą prezentujemy budowlę znajdującą się w Rosochatem Kościelnem (województwo podlaskie, powiat wysokomazowiecki). Znajduje się tam zabytkowy późnogotycki ceglany kościół, należący do dekanatu Czyżew diecezji łomżyńskiej.

Pierwszy, drewniany kościół, erygowany był ok. 1420 roku przez założycieli wsi – Jana i Jakuba. Istnienie parafii zostało potwierdzone w roku 1458. Jak czytamy na stronie parafii, obecny kościół murowany pw. św. Doroty w miejscowości Rosochate Kościelne zbudowano w stylu późnogotyckim z funduszy księżnej mazowieckiej, nad którym prace rozpoczęto około 1527 roku, a ukończono przed 1546 rokiem. Murowany kościół wzniósł proboszcz Serafin Świerżowski, co potwierdza tablica z białego marmuru umieszczona w północnej ścianie prezbiterium nad wejściem do zakrystii. Według opisu z 1609 roku, nawy boczne były sklepione, a główna i prezbiterium przykryte stropem.

Jak podaje Wikipedia, w czasie pierwszej wojny światowej kościół został uszkodzony pociskiem artyleryjskim. Odbudowany według założeń Oskara Sosnowskiego. Wtedy też na wzór kościoła w Kleczkowie wykonano nowy szczyt w elewacji zachodniej. Wewnątrz wydzielono kruchtę pod chór muzyczny.

Podczas II wojny światowej kościół został spalony. W 1950 r. został odbudowany staraniem ks. prob. Rocha Modzelewskiego.
